Zgadnij, jaka to liczba
poniedziałek, 14 grudnia 2020
poniedziałek, 23 listopada 2020
poniedziałek, 26 października 2020
Decyzje w programie.
Instrukcja warunkowa IF to po prostu rozgałęzienie w działaniu programu (ang. if = jeżeli). W zależności od tego, czy warunek zawarty w instrukcji jest prawdziwy lub fałszywy, wykonane zostają inne instrukcje. Klauzula "else" jest opcjonalna, to znaczy nie musi koniecznie wystąpić – zależy to od nas i rozpatrywanego problemu.
Operatory logiczne:
Działanie operatorów logicznych &&, || dla dwóch warunków oraz negacja z użyciem operatora zaprzeczenia - !:
Konkluzja jest prosta: operator AND && zwraca wartość "prawda" 1, tylko jeżeli oba warunki były prawdziwe (pomyśl o logowaniu - system "wpuszcza nas" tylko jeżeli zarówno login jak i hasło były prawidłowe (prawdziwe). Uwaga: w C++ obowiązuje konwencja, iż każda wartość liczbowa różna od zera odpowiada wartości true, a wartością liczbową odpowiadającą false jest tylko zero.
Operator OR || daje wartość prawda, jeżeli przynajmniej jeden warunek były prawdziwy (na przykład sytuacja z podaniem małej lub dużej litery jako odpowiedzi w quizie).
Negacja ! (zgodnie ze swoją nazwą) zawsze zmienia wartość logiczną na przeciwną (prawda zmienia się na fałsz, zaś fałsz na prawdę).
Logowanie do programu :
Sprawdzenie wieku podanego przez użytkownika:
poniedziałek, 12 października 2020
Program cukierki
wyniki pracy :
poniedziałek, 28 września 2020
Wprowadzenie do programowania
Programowanie polega na projektowaniu, tworzeniu, testowaniu i utrzymywaniu kodu źródłowego programów komputerowych oraz urządzeń wyposażonych w mikrokontrolery. Programista w swojej codziennej pracy wykorzystuje wiedzę z wielu dziedzin. Aby dobrze pisać programy, należy opanować struktury danych, algorytmikę oraz posiadać wiedzę o kompilatorach. Najważniejszym elementem jest jednak znajomość języków programowania i umiejętność ich praktycznego zastosowania.
Dlaczego warto uczyć się programowania?
- Programowanie uczy logicznego, analitycznego myślenia .
- Programowanie rozwija kreatywność.
- Programowanie uczy uporządkowania, wymusza precyzję myślenia i zachowania.
- Programowanie to proces twórczy, którego efektem są własne dzieła.
- Programowanie pozwala odkrywać i rozwijać uzdolnienia dzieci, a także drzemiące w nich pasje i szczególne talenty.
- Programowanie to źródło ogromnej satysfakcji.
- Programowanie to umiejętność, na która rośnie zapotrzebowanie w niemal wszystkich dziedzinach życia.
- Programowanie to nauka rozwiązywania problemów, niekoniecznie i nie tylko technologicznych.
- Programowanie kształtuje nawyki poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań.
- Programowanie daje możliwość świadomego i tym samym bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw świata technologii.
- Programowanie pomaga rozwijać inne kluczowe kompetencje XXI wieku, takie jak innowacyjność, interdyscyplinarność, umiejętność pracy metodą projektową oraz pracy w zespołach (także wirtualnych).
- Programowanie to dobra inwestycja w przyszłość naszych dzieci.
- Programowanie może być zabawne i dawać wiele radości.
- Programowanie zapewni ci dobrze wynagradzaną pracę w komfortowych warunkach
Lista dwudziestu najczęściej używanych języków programowania:
1. C
2. JAVA
3. Python
4. C++
5. C#
6. Visual Basic
7. JavaScript
8. PHP
9. R
10. SQL
11. Swift
12. Go
13. Ruby
14. Asembler
15. Matlab
16. Perl
17. PL/SQL
18. Scratch
19. Classic Visual Basic
20. Rust
Języki jakimi się będziemy posługiwać :
Python
język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia, o rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Jego składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością
Pojawienie się: 1991 r.
Twórca: Guido van Rossum
Paradygmat: wieloparadygmatowy (obiektowy, imperatywny, funkcyjny)
Licencja: Python Software Foundation License
C++
język programowania ogólnego przeznaczenia.Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.
Pojawienie się: 1983 r.
Twórca : Bjarne Stroustrup
Paradygmat : wieloparadygmatowy
wtorek, 16 czerwca 2020
czwartek, 14 maja 2020
środa, 22 kwietnia 2020
czwartek, 9 kwietnia 2020
środa, 25 marca 2020
czwartek, 5 marca 2020
czwartek, 6 lutego 2020
Fotografia analogowa i cyfrowa
Widok z okna w Le Gras (1826) – pierwsza, udana, trwała fotografia wykonana przez Nicéphore Niépce |
Jedna z pierwszych fotografii barwnych wykonana (ok. 1900 roku) metodą opracowaną przez „polskiego Edisona” Jana Szczepanika. |
Rysunek obrazujący działanie camery obscury. Camera obscura składa się z zaciemnionego wnętrza oraz otworu w jednej ze ścian o odpowiednio dobranej do wielkości urządzenia średnicy. Promienie świetlne padające na otwór ulegają załamaniu na jego krawędzi i w efekcie powstaje odwrócony obraz na przeciwległej ścianie kamery. |
Obraz otrzymany za pomocą camera obscura posiada następujące cechy: miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie, nieskończoną głębię ostrości oraz zupełny brak dystorsji, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystykę. Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.
2. Soczewki korygujące
3. Przysłona
4. Mechanizm spustowy
5. Rolka z kliszą fotograficzną
6. Uszy, do których można zamontować pasek do noszenia aparatu.
7. Przycisk uruchamiający mechanizm spustowy
8. Pokrętło podstawowych nastawów aparatu
9. Wyświetlacz parametrów pracy aparatu
10. Wizjer, przez który można obserwować kadr
11. Gorąca stopka
12. Pierścień regulacyjny obiektywu
- Miejsce to jest pozbawione całkowicie światła dziennego, wyposażone z reguły w lampy ciemniowe w trzech kolorach: czerwonym, oliwkowym oraz pomarańczowym, używane pojedynczo, w zależności od czułości spektralnej danego materiału fotograficznego.
- Zazwyczaj ciemnia składa się z dwóch pomieszczeń: tzw. ciemni właściwej, wyposażonej w sztuczne oświetlenie i dostęp do wody, oraz śluzy świetlnej, służącej przejściu z pomieszczenia oświetlonego światłem dziennym do ciemni właściwej.
- kuweta
- koreks
- maskownica
- zegar ciemniowy
- suszarka fotograficzna
- wywoływacz pozytywowy
- wywoływacz negatywowy
- utrwalacz
- przerywacz
- zmiękczacz
- osłabiacz
14: mięsień skośny, dolny 29: mięsień prosty, górny
- wpada do oka przez źrenicę regulowaną tęczówką – kolorową częścią oka
- przechodzi przez soczewkę, która załamuje promienie świetlne
- przechodzi przez ciało szkliste
- promienie padają na wewnętrzną warstwę oka, czyli siatkówkę składającą się z fotoreceptorów (czopków i pręcików) i na której powstaje odwrócony obraz,
- poprzez nerw wzrokowy i dalsze składniki drogi wzrokowej impulsy nerwowe są przekazywane do ośrodków wzrokowych kory mózgowej.
- aparaty kompaktowe
- hybrydy
- lustrzanki cyfrowe
- Matryca CCD
- Matryca CMOS - ze względu na użycie bardziej rozpowszechnionej technologii jest tańsza w produkcji od CCD. Ma ona również mniejszy pobór mocy. Minusem CMOS jest to iż mają zazwyczaj mniejszą rozdzielczość i są mniej czułe (to znaczy działają tylko przy dobrym oświetleniu). Stosowane są zarówno w najtańszych (kamerki internetowe) jak i najdroższych aparatach cyfrowych (DSLR).
- elementu światłoczułego, działającego na zasadzie fotodiody
- wzmacniacza sygnału cyfrowo analogowego
- przetwornika analogowo-cyfrowego
- mikrosoczewki, której zadaniem jest skupienie światła na elemencie światłoczułym
- filtru barwnego odpowiadającego za fakt, że piksel jest czuły tylko na pewne spektrum światła. Najczęściej stosowana siatka filtrów Bayera.
- JPEG, JPG - Najbardziej popularny format plików graficznych. Największą zaletą jest możliwość kompresji, jednak skompresowany plik straci sporo jakości. Oznacza to, że plik zachowany w formacie JPG będzie znacznie gorszej jakości niż oryginał. JPG nie pozwala na zachowanie przezroczystości obrazu oraz nie zapisuje animacji.
- GIF - Pozwala na zachowanie wielu obrazów, w celu przedstawienia ich później jako animacji. Pliki w formacie gif obsługują przezroczystość monochromatyczną, czyli taką, gdzie każdy piksel jest przezroczysty lub nie. Zakres kolorów obsługiwanych przez pliki gif jest znacznie ograniczony.
- PNG - Format najodpowiedniejszy do zapisywania plików z elementami przezroczystości. Dzięki formatowi PNG można zapisać grafikę bez większej straty jakości obrazu.
- RAW - Format RAW zachowuje najwyższą jakość oferowaną przez producenta aparatu fotograficznego, pozwalając użytkownikowi na dokładną obróbkę fotografii. Pliki zapisane w tym formacie zazwyczaj zajmują dużo miejsca.
- SWF - Ten format stosuje się w przypadku zapisu z przeznaczeniem do prezentacji na stronach www. Format ten obsługuje również pliki graficzne w formie animacji. Tworzone i edytowane są przy pomocy płatnych programów, np. Adobe Flash, mogą zawierać przezroczystości. Do wyświetlania takiego pliku w przeglądarce potrzebna jest odpowiednia wtyczka.
- SVG - Tak jak w przypadku plików SWF format SVG zapisuje zarówno pliki statyczne jak i animacje, z możliwością zapisu przezroczystości, gradientów itp. Różni się on od SWF możliwością tworzenia i edycji obrazów w darmowych programach, takich jak np. Inkscape.